SPALVINGA RUDENS KELIONĖ SARTŲ REGIONINIAME PARKE. TOP 10 LANKYTINŲ OBJEKTŲ Print option in slimbox / lytebox? (info)
Antradienis, 2022 Rugpjūčio 30 10:35

Vasara baigiasi, tačiau ruduo ne ką mažiau geras laikas keliauti ir pažinti. Ruduo gali būti spalvingas ir šiltas, todėl ir kelionės kitokios — spalvingos. Kviečiame spalvingai rudens kelionei pasirinkti Sartų regioninį parką, o kad nereikėtų gaišti laiko klaidžiojant internete ir ieškant ką verta čia pamatyti, paruošėme TOP 10 įdomiausių lankytinų objektų sąrašą.


1. SARTŲ REGIONINIO PARKO LANKYTOJŲ CENTRO EKSPOZICIJA (Vytauto g. 5, Dusetos, Zarasų r.)

Visas keliones po Sartų regioninį parką rekomenduojame pradėti nuo Sartų regioninio parko lankytojų centro. Lankytojų centre yra įrengta interaktyvi ekspozicija. Ekspozicijos tema — „Unikalus Sartų ežeras“. Čia įrengti informaciniai terminalai, filmų peržiūros įranga, interaktyvūs stendai, atkuriami gamtos garsai, kad lankytojai patirtų tiesioginį gamtos suvokimo jausmą. Ekspozicijoje susipažinsite su Sartų regioninio parko gamtos ir kultūros paveldo vertybėmis, gausite visapusišką informaciją apie pažintinio turizmo galimybes, galėsite įsigyti suvenyrų.

Daugiau informacijos apie ekspoziciją, darbo laiką rasite čia: http://www.sartai.info/index.php?option=com_content&view=article&id=542&Itemid=300

Direkcijos nuotr.

2. KULTŪROS CENTRAS DUSETŲ DAILĖS GALERIJA (Vytauto g. 54, Dusetos, Zarasų r.)

Kultūros centro Dusetų dailės galerijos pastatas stebina lankytojus šviesia ir erdvia stikline fojė, modernia 250 žiūrovų talpinančią sale ir puikiomis galerinėmis erdvėmis. Čia rengiamos dailininkų kūrybos parodos, muzikos bei poezijos vakarai, skaitomos paskaitos apie kultūrą ir meną. Vykdoma edukacinė veikla, rengiamos moksleivių kūrybos parodos ir jų aptarimai, koncertai. Svarbiausias Dusetų dailės galerijos tikslas — suburti šiame krašte gimusius arba gyvenančius ir kuriančius dailininkus, fotografus, parodyti jų kūrybą Dusetų krašto žmonėms bei svečiams.

Daugiau informacijos apie Kultūros centrą Dusetų dailės galeriją, darbo laiką rasite čia: https://www.dusetukultura.lt/

Direkcijos nuotr.

3. DUSETŲ ŠVČ. TREJYBĖS BAŽNYČIA IR VARPINĖ (K. Būgos g, 30, Dusetos, Zarasų r.)

Dabartinė mūrinė bažnyčia statyta 1886—1888 metais klebono Antano Rumševičiaus pastangomis. Pastatas — neoromaninio stiliaus, su eklektiškais nukrypimais. Viduje trys navos su skliautais, trys plytiniai altoriai. Dusetų bažnyčioje yra vienas istorinis (vargonai) ir penki dailės paminklai: centrinis altorius, sakykla, du kilnojami altorėliai ir paveikslas „Marija su kūdikiu“. Baroko stiliaus bažnyčios varpinė pastatyta 1744 m., tuo pačiu metu kai Dusetų dvaro valdytojas, grafas Jonas Liudvikas Pliateris perstatė 1-ąją Dusetų miesto bažnyčią.

Direkcijos nuotr.

4. ANTAZAVĖS DVARAS (Dvaro g. 17, Antazavė, Zarasų r.)

Dusetų—Antazavės žemių savininkų grafų Emercijanos ir Jono Liudviko Pliaterių sūnus Liudvikas ir jo žmona Kunigunda Valavičiūtė-Pliaterienė prie Zalvio ežero, XVIII amžiaus viduryje, pagal Lauryno Stuokos-Gucevičiaus projektą pastatė baltą rūmų pastatą su Pliateriu herbu. Dvaro istorija susijusi ir su 1831 metų sukilimo dalyve Emilija Pliateryte. Čia ji pasirašė pareiškimą, kuriame pranešė apie savo sprendimą prisidėti prie sukilėlių. Per ilgą savo istoriją dvaras matė daug besikeičiančių savininkų, ilgai buvo tuščias ir nenaudojamas, po truputi nyko. 2021 m. buvo baigti dvaro tvarkybos darbai, jis prikeltas naujam gyvenimui, dvare vyksta renginiai, įrengtas amatų centras.

Direkcijos nuotr.

5. ANTAZAVĖS DIEVO APVAIZDOS BAŽNYČIA (Zalvės g. 15, Antazavė, Zarasų r.)

1794 m. Antazavės miestelio viduryje dvaro savininkės Kunigundos Valavičiūtės-Pliaterienės rūpesčiu buvo pastatyta bažnyčia ir jai suteiktas Dievo Apvaizdos titulas. Bažnyčia pastatyta iš tašytų rąstų, nenaudojant vinių. Bažnyčia turi baroko architektūros bruožų, bazilikinė. 1827 m. išmūryta šventoriaus tvora, pastatyta mūrinė varpinė. Bažnyčioje saugoma itin įdomi ir originali XIX a. nežinomo liaudies menininko išdrožta Jono Nepomuko skulptūra.

Direkcijos nuotr.

6. MARIMONTO VANDENS MALŪNO LIEKANOS (618978, 6189130 (LKS))

XIX a. antroje pusėje ant Zalvės upelio buvo įrengta užtvanka, pastatyti malūnas su pikliumi bei lentpjūvė. Čia taip pat buvo karšiamos vilnos, verpiami siūlai, veliami milai. Malūnas, lentpjūvė, karšykla veikė net ir pokario metais, tačiau 1946 ar 1947 metais kilus gaisrui viskas sudegė ir iki mūsų dienų išliko tik akmeninio mūro likučiai bei akmenimis grįsto senkelio (bruko) atkarpa. Labai status kelias į Marimontą eina iš Bradesių pusės, kalno viršūnėje trykšta niekada neužšąlantis šaltinis, kurio vanduo sruvena žemyn link Marimonto. Todėl kelias visada būdavo pažliugęs, šlapias ir purvinas. Žmonių patogumui, nuo kalno, žemyn kelias buvo išgrįstas akmenimis — brukavotas, kad nebūtų toks status, pastatytas su serpantinine kilpa.

  

Direkcijos nuotr.

7. PARTIZANŲ ŽEMINĖS (618776, 6188373 (LKS))

1944 m. spalio mėn. Antazavės k. apylinkėse buvo suformuota Lokio rinktinė, kuriai vadovavo Mykolas Kazanas. Antazavės šile, prie Vinčežerio ežeriuko, aukštumėlėje, apaugusioje jaunomis eglaitėmis ir pušaitėmis, partizanai įsirengė 5 žemines. 1944 m. gruodžio 26 d. į Antazavės šilo prieigas buvo sutraukta Zarasų, Utenos garnizonų kariuomenės dalys, taip pat Antazavės valsčiuje dislokuotos sovietinės kariuomenės įgula. Apkasuose įsitvirtinusių partizanų stovykla buvo apsupta dviejų susiglaudžiančių pasagų formos žiedais. Mūšis truko visą dieną. Sutemus partizanams stebuklingai pavyko išeiti iš apsupimo. 1944 m. gruodžio 26 d. mūšis Antazavės šile — bene didžiausias to meto susirėmimas Zarasų apskrityje. Dabar, Vyties kuopos partizanų dislokacijos ir mūšio vietoje pastatyta ąžuolinė atminimo lenta, įrengta žeminė, pastatytas kryžius, suoliukai.

Nuotraukos autorė N. Ribokaitė

8. VELIKUŠKIŲ II PILIAKALNIS „SALA“ (617052, 6189665 (LKS))

Iš trijų pusių piliakalnį supa vanduo, iš ketvirtos — drėgna tarpukalvė, todėl piliakalnis dar žinomas Salos vardu. Šlaitai statūs, 20—25 m aukščio. Piliakalnis yra šalia kelio Dusetos—Obeliai, nuo piliakalnio atsiveria vaizdingos Sartų regioninio parko panoramos, todėl jį labai pamilo parko lankytojai. Tarpukario Lietuvos laikais Pasartės kraštą išgarsino Domas Šidlauskas — Visuomis ir jo idėjos ežeringame ir miškingame krašte įkurti Romuvą — patraukliausią Lietuvos kurortą. Romuvos centru turėjo būti Velikuškių II piliakalnis „Sala“. Gaila, bet idėjos įkurti Romuvą Visuomiui nepavyko įgyvendinti.


Direkcijos nuotr.

9. BRADESIŲ ĄŽUOLAS (617616, 6190151 (LKS))

Bradesių ąžuolas — Valstybės saugomas gamtos paminklas, jo amžius – daugiau kaip 500 metų, aukštis — 30,70 m, apimtis — 6,45 m, kad jį apglėbti reikia 6 suaugusių žmonių. Bradesių ąžuolas dar vadinamas storiausio Lietuvoje Stelmužės ąžuolo broliu.


Nuotraukos autorė N. Ribokaitė

10. SARTŲ EŽERO APŽVALGOS BOKŠTAS (615150, 6191149 (LKS))

Sartų ežero apžvalgos bokštą 2003 metais vaizdingas Aukštaitijos apylinkes mėgstantiems stebėti žmonėms pastatė įmonė AB „Rokiškio sūris“. Iš pradžių bokšto aukštis siekė 22 metrus, po kelerių metų jis buvo paaukštintas iki 33 metrų. Iš apžvalgos bokšto atsiveria kvapą gniaužiančios unikalaus Sartų ežero ir jo apylinkių panoramos. Giedrą dieną matomumas siekia kelias dešimtis kilometrų.

Direkcijos nuotr.


Visi Sartų regioninio parko TOP 10 sąraše pateikti objektai yra vienodai įdomūs ir tuo pačiu skirtingi. Objekto vieta dešimtuke nereiškia, kad objektas yra mažiau ar daugiau įdomus nei kiti.

Linkime Jums gražių ir spalvotų įspūdžių Sartų regioniniame parke!

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.