VASARIO 2 D. SARTŲ RISTŪNŲ ŽIRGŲ LENKTYNĖS „SARTAI 2019“ Print option in slimbox / lytebox? (info)
Antradienis, 2019 Sausio 22 10:11

Visus, visus vasario 2 d. (šeštadienį) kviečiame atvykti į Dusetas, į gražiausią ir spalvingiausią žiemos žirginio sporto šventę — tradicines Sartų ristūnų žirgų lenktynes „Sartai 2019“.

Manoma, kad tradicija rengti žirgų lenktynes ant šakotojo Sartų ežero ledo siekia apie 200 metų, bet oficialia lenktynių pradžios data laikomi 1905 metai. Žirgų lenktynės ant ledo sutraukė tiek daug dalyvių ir tiek visuomenės dėmesio, jog 1955 metais jos paskelbtos respublikinėmis. Iš pradžių žirgai varžėsi ant Sartų ežero ledo, vėliau po 1996 metų lenktynes nuspręsta rengti Sartų žirgyno hipodrome. Hipodrome trasa būna padengta ledu, kuris formuojamas ant trasos liejant Sartų ežero vandenį.

Dabar tarpusavyje varžosi specialiai lenktynėms paruošti žirgai, kuriuos važnyčioja profesionalūs važnyčiotojai. Seniau lenktynėse dalyvaudavo vietiniai ūkininkai, su darbiniais žirgais. Nors žirgas ir paprastas, tačiau jis taip pat būdavo ruošiamas lenktynėms. Treniruotėms dažniausiai buvo pasirenkamos naktys, kai šviečia pilnas mėnulis. Tada žirgą galima važnyčioti taip, kad jis iš šalies matytų savo šešėlį. Žirgas, manydamas, kad šešėlis yra jo varžovas, besitaikantis jį aplenkti, lėkdavo kiek kojos neša.

Sartų ristūnų žirgų lenktynės nebūtų tokios spalvingos, jei jų nepaįvairintų žiemos mugė su įvairiais dirbiniais, riestainiais ir folkloro ansamblių pasirodymais. Kiekvienas lenktynėse ras ką veikti ir iš Dusetų neišvažiuos alkanas ar ištroškęs, nenusipirkęs lauktuvių.

Dusetų miesto svečiams, kurie nori ne tik linksmybių, bet domisi ir šiuo kraštu, žirgų lenktynių istorija, rekomenduojame aplankyti Sartų regioninio parko Lankytojų centro ekspoziciją. Čia įrengti informaciniai terminalai, filmų peržiūros įranga, interaktyvūs stendai, atkuriami gamtos garsai, kad lankytojai patirtų betarpišką gamtos suvokimo jausmą. Ekspozicijoje lankytojai gaus visapusišką informaciją apie Sartų regioninio parko vertybes, lankytinus objektus, galės įsigyti suvenyrų. Lankytojų centras su ekspozicija įsikūręs Vytauto g. 5, Dusetos ir veiks nuo 8.00 iki 17.00 val., pietūs 12.00 — 12:45 val. Maloniai kviečiame apsilankyti! Daugiau informacijos apie ekspoziciją rasite čia.

Pasiimkite gerą nuotaiką, šiltą aprangą ir nesvarbu koks bebūtų oras vasario 2 d. visi susitiksime un Sartų!

Daugiau informacijos apie Sartų ristūnų žirgų lenktynes „Sartai 2019“ rasite čia: www.sartulenktynes.lt

 


© Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8–385) 56849, el. paštas sartai@grazute.lt, kodas 188738178. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.