PASIPILDĖ SARTŲ REGIONINIO PARKO GAMTOS PAVELDO OBJEKTŲ SĄRAŠAS Print option in slimbox / lytebox? (info)
Ketvirtadienis, 2017 Rugsėjo 14 14:55

2017 metų balandžio 10 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-288 paskelbti nauji valstybės saugomi gamtos paveldo objektai. Šis įsakymas papildė ir Sartų regioninio parko gamtos paveldo sąrašą. Iki šiol regioniniame parke buvo 4 tokie objektai: Bradesių ir Žiūkeliškių ąžuolai, Ilgašilio pušis ir Pakerių kadagiai. Jų gretas papildė Bradesių II ąžuolas ir Dusetų vinkšna.

Bradesių II ąžuolas yra Bradesių kaime, Rokiškio rajone. Šis ąžuolas auga visai šalia gamtos paminklo — Bradesių I ąžuolo, kuris skaičiuoja daugiau kaip 500 metų ir yra 29 m aukščio, o jo apimtis siekia 6,12 m. Šiais metais gamtos paveldo objektu paskelbtas Bradesių II ąžuolas yra aukštesnis — 29,50 m, tačiau lieknesnis — 5,00 m už savo brolį. Medžio amžius nėra žinomas, tačiau galima spėti, kad jis yra panašus į pirmojo ąžuolo. Pasakojamos istorijos, kad kažkada seniai, seniai, slėnyje tarp Bradesių piliakalnio ir Sartų ežero augęs didelis ąžuolynas, laikytas šventu. Dabar šventą ąžuolyną mena Bradesių I ir Bradesių II ąžuolai.

Dusetose, šalia miesto skulptūrų parko stūkso kitas šiais metais į valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašą įtrauktas medis — Dusetų vinkšna. Ši vinkšna išsiskiria iš kitų medžių tuo, jog turi 4 suaugusius kamienus. Bendra kamienų apimtis siekia 7,73 m, o storiausio kamieno — 2,90 m. Nereikėtų pamiršti ir dar vieno parametro, kuris yra ne ką mažiau įspūdingas, tai yra aukštis — 27,10 m. Paprastoji vinkšna yra įdomus medis, apie kurį dažnas iš mūsų nežino tiek, kiek apie kitus labiau paplitusius medžius. Turbūt taip yra dėl dviejų priežasčių, visu pirma medis ganėtinai retas, antra — vinkšna dažnai painiojama su kalnine guoba. Vinkšnos nesulaukia tokio amžiaus kaip ąžuolai, auga 250–300 metų, pasiekia 25–30 m aukštį ir 1 m skersmenį. O štai vinkšnos mediena „kietas riešutėlis“ — sunki, labai tvirta, mechaninėmis savybėmis prilygsta ar šiek tiek nusileidžia ąžuolo medienai. Dėl dekoratyvios išvaizdos, puošnios lajos dažnai sodinama parkuose.

Dabar Sartų regioniniame parke yra 6 valstybės saugomi gamtos paveldo objektai, vienas iš jų — Bradesių I ąžuolas yra gamtos paminklas. Kiekvienas medis yra unikalus, išsiskiriantis iš kitų tos rūšies medžių savo apimtimi, aukščiu, amžiumi ar kitais parametrais. Tokie medžiai spinduliuoja ypatingą energiją, priėjus juntamas didybės jausmas, veide nejučia atsiranda šypsena ir tai yra atsakymas, kodėl šiuos medžius siekiama išsaugoti.

 


© Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8–385) 56849, el. paštas sartai@grazute.lt, kodas 188738178. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.