NAUJIENOSvinksna.jpg
Trečiadienis, 2019 Gegužės 08 10:45

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kartu su kelionių portalu pamatyklietuvoje.lt šią vasarą kviečia aplankyti 25 įspūdingiausius Lietuvos medžius — gamtos paveldo objektus. Vieni jų yra lankomi, tačiau kitų medžių reikės paieškoti su navigacija.


neuzdek1.jpg
Ketvirtadienis, 2019 Balandžio 25 14:13

Šiemet, balandžio 18 d. duomenimis, šalies miškuose jau kilo 63 gaisrai, nuniokoję 76 ha plotą. Šie skaičiai gerokai didesni nei pernai. 2018-aisiais tuo pačiu laikotarpiu buvo užregistruoti 27 miško gaisrai, apėmę 8 ha bendrą plotą.


kompostas.jpg
Pirmadienis, 2019 Balandžio 08 16:05

Aplinkosaugininkai primena susiruošusiems po žiemos susitvarkyti sodą ar daržą, kad jie degtukus turėtų pamiršti namie. Soduose susidarančias žaliąsias atliekas reikėtų ne deginti, o kompostuoti ar pristatyti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles, nes jas deginant į atmosferą yra išmetamos šiltnamio efektą skatinančios dujos, didinama oro tarša.


sengire.jpg
Penktadienis, 2019 Kovo 29 14:23

Balandžio 10 d. 18 val. Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija bendradarbiaudama su Kultūros centru Dusetų dailės galerija visus kviečia į Mindaugo Survilos filmo „Sengirė“ peržiūrą.

„Sengirė“ yra vieta, kurioje ne tik ištirpsta laiko ribos, bet ir viskas, kas egzistuoja, stiebiasi į amžinybę. Šis filmas nufilmuotas paskutiniuose išlikusiuose senosios girios plotuose Lietuvoje. Poetiškas, netipiškas filmas apie gamtą kviečia žiūrovus į begalinę kelionę. Pradedant nuo miško brūzgynų iki vilkų urvų, kylant aukštyn į juodųjų gandrų lizdus ir neriant gilyn į povandeninius miškus, ir sugrįžtant į pakraštį miško, kur gyvena žmogus. Čia nėra jokio užkadrinio balso, tik beveik apčiuopiami, stiprūs girios ir jos gyventojų garsai bei kamera užfiksuotos magiškos akimirkos.


pelen_dienai.jpg
Trečiadienis, 2019 Kovo 06 09:44

Pirmoji diena po Užgavėnių vadinama Pelenų diena arba Pelenija, Papeline, Papielčiumi arba Papelčiumi. Ilgą laiką ši diena buvo laikoma pirmąja pavasario diena. Todėl tą dieną daug kas anksti nesikeldavo, laukdavo, kol išauš, užtekės saulė — keldavosi, kaip pavasarį. Visgi, atsirasdavo nelaukiančių aušros ir skubančių į bažnyčią. Remiantis šiomis aplinkybėmis ir atsirado posakis: „Ar jau papielčius jums užėjo, kad taip vėlai iš miego keliatės.“ Einantys į bažnyčią, dažnai vilkdavosi gedulingais rūbais, moterys klėsdavosi tamsias skareles, Kristaus kančią minėdavo.


uzgavenes.jpg
Antradienis, 2019 Kovo 05 09:41

Šiandien kovo 5 d. švenčiamos Užgavėnės — Užugavas, kaip žemaičiai sako Ožgavienės. Senovėje ši šventė buvo vadinama Ragučio švente. Tos šventės vaišės trukdavusios aštuonias dienas. Jų metu buvo rengiamos iškilmingos vaikštynės, kuriose keršus jaučius pasikinkę, giesmes giedantys persirengėliai vežiojo baidyklę — maumą. Jono Vaiškūno teigimu: „Seniau tokiomis apeigomis buvo siekiama sunaikinti grėsmingą chtoniškos prigimties būtybę tam, kad jos sugadinta ir pašlijusi kosminė darna būtų vėl atkurta iš jos pačios sudedamųjų dalių“.


atkarpa.jpg
Pirmadienis, 2019 Vasario 04 13:14

Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija informuoja, kad Dusetų girios pažintinio tako dalyje (pažymėta raudonai), kuri driekiasi per Vosynos pelkę, dėl prastos dangos būklės lankytis nerekomenduojama.


Antradienis, 2009 Gruodžio 01 08:00

 


© Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8–385) 56849, el. paštas sartai@grazute.lt, kodas 188738178. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.